Technické šňůry

Části stínící techniky
Sportovní zboží - švihadla
Gumová lana - gumolana
Technické šňůry
Textilní galanterie Náhradní gumolana pro relaxační lehátka
Ozdobné doplňky uniforem - výstroj pro armádu
Šněrovadla
Papírové kotoučové cívky

Možnosti balení


Obchodní podmínky

Technické šňůry

Jak správně vybrat vhodný typ šňůry

Pro nejrůznější účely lze použít většinou více druhů šňůr. Najít ten nejvhodnější není vždy jednoduché. Některé vlastnosti se projevují až po určité době používání. Během již více než desetileté existence jsme získali mnoho zkušeností a v případě, že si nebudete s výběrem vhodného druhu pro Vaši potřebu jisti, pak se na nás prosím obraťte. Rádi Vám s výběrem pomůžeme. Základní vlastnosti šňůr jsou dány vlastnostmi použitých materiálů. Pro přibližnou orientaci dobře poslouží následující řádky.


Materiály pro výrobu technických šňůr

Polyamid - PA (obchodní názvy Silon, Nylon)

  Polyamid slučuje dvě základní mechanické vlastnosti: vysokou pevnost a poměrně vysokou pružnost (je schopen absorbovat práci). Mezi negativní vlastnosti polyamidu patří mírné bobtnání při styku s vodou a horší odolnost vůči silným kyselinám a UV záření.

Polyester - PES (obchodní název Trevira aj.)

  Polyester se na rozdíl od polyamidu při vysoké pevnosti protahuje jen málo. Je velmi odolný vůči povětrnostním vlivům a také vůči většině slabších chemikálií. Velmi dobře rovněž odolává opotřebení vlivem otěru. Materiál má však poměrně vysokou hustotu a je tak i relativně těžký.

Polypropylén - PP

  Polypropylén je velmi odolný i vůči silným a agresívním kyselinám i zásadám. Má nízkou hustotu, proto plave na vodě. Není příliš odolný vůči otěru a vůči změnám teploty. Lze jej však ve srovnání s jinými syntetickými materiály pořídit v příznivějších cenách.

  Cenově ještě příznivější je tento materiál v provedení tzv. pásku. Jde o poměrně pevný materiál, který se však díky některým nepříjemným vlastnostem (omak, velké tření) hodí jen pro určité účely.

Polyetylén - PE

  Polyetylén je běžně dodáván v provedení monofilament. Polyetylén je ze syntetických materiálů obecně nejodolnější vůči chemikáliím. Hustota je opět nižší než hustota vody, proto plave.

  V posledních letech se začala z polyetylénu vyrábět vysoce orientovaná vlákna (obch. názvy Dyneema, Spectra). Tato vlákna mají ze syntetických materiálů nejvyšší poměrnou pevnost. To znamená, že šňůra vyrobená z Dyneemy je výrazně pevnější než šňůra vyrobená např. z polyesteru při jejich stejné hmotnosti.

Některé další materiály

  Existuje ještě mnoho dalších druhů vláken, která se používají pro nejrůznější účely. Např. aramidová vlákna (obch. názvy Kevlar, Nomex) jsou v některých aplikacích nenahraditelná - neprůstřelné vesty, protipožární oděvy. Při výrobě šňůr a lan je Kevlar - vysokopevnostní vlákno - pro některé své nepříznivé vlastnosti nahrazován stále více vysokopevnostními polyetylénovými vlákny.

Dále se používají např.

 • uhlíková vlákna - vynikající pevnost, ale křehká
 • skleněná vlákna - dobrá teplotní odolnst, ale křehká
 • teflonová vlákna - PT-FE - dobrá teplotní odolnost

Možnosti použití


Námi vyráběné druhy šňůr

Obrazek
PA technické
šňůry
Obrazek
PES technické
šňůry
Obrazek Obrazek
PP technické
šňůry
Obrazek
PP technické
šňůry - pásek

Jsme samozřejmě schopni vyrábět i mnohé další druhy šňůr (např. přesně podle protivzorku zákazníka). V přizpůsobování se požadavkům zákazníků se snažíme být velmi pružní. Naše možnosti se neustále rozšiřují díky dobrému a stále se zlepšujícímu technologickému zázemí.

50.055664, 17.615364
VEMAT - CZ, s.r.o.
Brantice 385
Brantice 79393 Czech Republic
voice+420 554 625 212
fax+420 554 625 213