Popruhy a šňůry pro vodítka – kulatá nebo plochá, a jaký je mezi nimi rozdíl?

popruhy_kulata

Často se setkáváme s názorem, že na vodítka jsou vhodnější kulaté šňůry, protože lépe padnou do ruky a neřežou tolik jako ploché popruhy. Tvrdé okraje u plochých tkaných popruhů jsou však záležitost zvolené technologie výroby a splétaný popruh může být i pohodlnější než šňůra. Pojďme si ukázat, jak na to jdeme ve výrobě my a jak si materiál na vodítko správně vybrat.

Klíč je v použité technologii

Pro výrobu lan a popruhů na vodítka se tradičně využívají dva způsoby – tkaní a splétání. Oba způsoby jsou efektivní, ale je mezi nimi rozdíl.

Tkaní – plochý popruh bez výplně s pevným okrajem

Tkaní spočívá v opakovaném křížení dvou navzájem kolmých soustav vláken. Podélná soustava se nazývá osnova, příčná útek – ten prochází celou šířkou tkaniny.

Kulatou šňůru tkaním nevyrobíte, navíc tkaný popruh postrádá výplň, která dělá splétaná vodítka pevnější. Tvrdý „kraj“, který může nepříjemně řezat do ruky, se vytvoří při výrobě ve stroj.

Na druhou stranu je tkaný popruh o něco lehčí než splétaná šňůra a hodí se tak pro výrobu stopovacích vodítek, která poskytují větší volnost. Technologie tkaní je navíc levnější a více produktivní.

 Satin_weave_in_silk_90

Splétání – žádný nepohodlný okraj a možnost výplně

Splétání je vzájemné provlékání několika nití stejné hustoty, díky kterému vzniká textilie (pletenec).

Šňůry pro vodítka vyrobené splétáním mohou být kulaté i ploché. K dosažení plochého tvaru se pletenec vyrobí za pomoci plochých splétacích strojů, nebo se kulatá šňůra do požadovaného tvaru zpracuje protažením mezi tvarovacími válci. Šňůry navíc mohou obsahovat výplň, která zajišťuje zvýšenou pevnost.

Výhodou splétaných šňůr na vodítka je to, že nemají tvrdý „kraj“ jako tkané popruhy.

Cleanly Cut Paracord Without a Hot Knife : 5 Steps - Instructablesspltn

Jak jsme se tedy dozvěděli, na tvaru popruhu až tak moc nezáleží a nepříjemně řezavému pocitu na dlani můžeme lehce předejít výběrem splétaného popruhu. Výběr tvaru popruhu na vodítko tak zůstává jen vizuální preferencí, nikoliv nutností.

Vyrábíme právě šňůry splétané, které požadavkům zákazníka vyhovují více. Je navíc možné vybírat ze široké škály barevných vzorů.

Ploché PP dutinové popruhy vyrábíme do šířky max. 25 mm. standartně v šířkách 15, 20, 25 mm. Pro menší plemena psů lze na vodítka využít také PES dutiny v šířce 10 mm. Dutinový popruh snadněji sešijete a vytvoříte tak smyčky jednodušeji než u šňůr kulatých.

Elastické dutinové popruhy na amortizační vodítka vyrábíme v šířkách 15, 18 a 25 mm.

IMG_6052